Welcome to Centeral Booking

باداب سورت، چشمه های طلایی اروست

2012-11-18

اینجا سرزمین عجایب است. جایی که طبیعت بازی رنگ ها و سنگ ها را بهانه چند قرن شگفت زدگی انسان ها قرار داده است. چشم اندازهای چشم نوازی که هیچگاه از خاطرتان نمی رود. منطقه ای که زیباترین و خیال انگیزترین تلالو نور خورشید را در طلوع و غروب آن با مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی اطرافش، تا دوردستها انسان را مبهوت و متحیر می کند.

این شاهکار طبیعت مجموعه زیبا و دیدنی چشمه های آب معدنی باداب سورت اروست  می باشد. که از شگفت انگیزترین  و زیباترین چشمه آب شور جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از قله دماوند است.

چشمه های اسرار آمیز باداب سورت ازنوع ژئوپارک محسوب شده و مشتمل بر دوازده چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه می باشند. یکی از این چشمه ها که چشمه اصلی است دارای آبی بسیار شور می باشد و دارای دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده می شود.

آب های رسوبی چشمه های باداب سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه های مختلف ایجاد کرده است که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است.

 آنچنان که گفته شده مشابه این چشمه ها تنها در سه کشور ترکیه با نام پاموکاله، که به قلعه سفید یا قصر سفید معروف است، در آمریکا این اثر به هیچ عنوان پلکانی نبوده و فقط شباهت کمی به چشمه های اروست دارد و در نیوزلند هم این اثر از بین رفته و فقط در کتاب های تاریخی تصاویری از آن موجود است. حفظ و توسعه این پدیده شگفت انگیز با برنامه ریزیهای مدیریتی گردشگری که برای منطقه در نظر گرفته می شود می تواند  یکی از نمونه های بارز جاذبه های گردشگری ایران باشد که در جهان مطرح شود.

بازگشت