Welcome to Centeral Booking

سفری خاطره‌انگیز به خوی را امتحان کنید!

2013-03-04

با سفر به شهر خوی‌، شهر خواهرخوانده‌های شهرهای قونیه، شیراز و نیشابور را سفر خاطره انگیزی برای خود انتخاب کنید.

منطقه آذربایجان غربی، شاید عجیب باشد ولی واقعیت دارد با اندکی قدم زدن در خیابان‌ها، کوچه و پس کوچه‌های خوی متوجه می‌شوید نام مفاخری چون مولانا، حافظ، سعدی ،عطار و خیام در آن به چشم می‌خورد. علت این نام‌گذاری‌ها به خاطر پیوندهای فرهنگی و خواهرخواندگی شهر خوی با شهرهای قونیه، شیراز و نیشابور بوده است.

شهر خوی از توابع استان آذبایجان غربی است که در شمال غربی کشور پهناور ایران با آب و هوای بسیار معتدل، دلپذیر و چهارفصل قرار دارد.

شهرخوی با توجه به پتانسیل‌های فراوان و غنی فرهنگی، هنری‌، علمی ، مذهبی و اقتصادی تاکنون با چندین شهر بزرگ که هرکدام از قطب‌های فرهنگی جهان به شمار می‌روند، پیوندهای فرهنگی و خواهرخواندگی انعقاد کرده است، شهر قونیه مدفن مولانای بلخی رومی کسی که شاگرد، مرید و دلداده شمس تبریزی بود، شهر شیراز مدفن حافظ و سعدی و بسیاری از بزرگان فرهنگ و ادب ایران زمین و شهر نیشابور شهری که عطار و خیام شیدا در این شهر اقامت گزیده و در خاک این سرزمین آرمیده‌اند.

شهر خوی با داشتن تاریخی بیش از 6هزار ساله، آثار باستانی و تاریخی گرانسنگی را که مربوط به ادوار مختلف تاریخی است، در خود به یادگار گذاشته است. مقبره شمس تبریزی بعنوان سلطان عرفا و کسی که مولانای بزرگ را از خاک به افلاک رساند و آتشی در وجود وی افکند که تا به امروز این آتش روشنا بخش علاقمندان به عرفان متعالی اسلامی در سرتاسر جهان است، در این شهر واقع شده است و همه ساله علاقمندان زیادی از اقصی نقاط جهان به زیارتش می‌شتابند.

وجود بازار تاریخی که یادآور رونق تجارت و عبور جاده ابریشم‌(ایپک یولی) از شهر تاریخی خوی است و مساجد تاریخی با معماری زیبای اسلامی که به گفته دکتر ناجی باکرجی رییس بارگاه مولانا، محراب‌های این مساجد هرکدام می‌تواند بعنوان یک پایان نامه دانشجوی دکتری معماری کاربرد داشته باشند، در خوی به وفور یافت می‌شوند و مسجد روباز مطلب خان بعنوان بزرگترین مسجد روباز شمال غرب کشور از شاهکارهای معماری اسلامی محسوب می‌شود که چشم هر علاقمند و جهانگرد را به خود جلب می‌کند.

وجود کاروانسراهایی نظیر کاروانسرای خان و شاه عباس از دیدنی‌های بسیار لذت بخش و جالبی است که می‌تواند در دوربین علاقمندان و جهانگردانی که می‌خواهند عظمت تمدن اسلامی را در دوربین خود جای دهند، جای بگیرد. امامزاده‌هایی نظیر سیدبهلول و مقبره که همه ساله در ایام مختلف سال میزبان زائران از سرتاسر کشور اسلامی است، می‌تواند علاقمندان به زیارت بقاع متبرکه را به سمت این شهر سرازیر کند.

محمدحسن کرمانی، رییس هیأت مدیره‌ی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی کشور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شهرستان خوی با داشتن مقبره‌ی شمس تبریزی توان تبدیل شدن به بزرگترین قطب جهانگردی دنیا را دارد.

وی تصریح کرد: اکنون که مقبره‌ی شمس تبریزی در شهرستان خوی است، باید با توسعه‌ی زیرساخت‌های گردشگری، مردم دنیا را با افکار شمس و مولانا آشنا کرد و این شهرستان محل گردهمایی عاشقان و فرهیختگان باشد.

‌کرمانی با بیان این که امروزه گردشگری به عنوان یک صنعت مطرح است، اظهارکرد: باید با یک نگاه تخصصی به زیرساخت‌های گردشگری بتوانیم گردشگران زیادی را جذب شهرستان خوی کنیم.

دکتر میرسیاوش اسبقی، معاون برنامه ریزی فرماندار شهرستان خوی نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: شهرستان خوی آماده میزبانی از میهمانان نوروزی است و با توجه به وجود آثار باستانی و طبیعت گردشگری می‌تواند مسافرت خاطره انگیزی را برای مهمانان به همراه داشته باشد.

وی از تشکیل کمیته‌های مختلف استقبال از مهمانان نوروزی در سطح شهرستان خوی خبر داد.

حال مهمانان و مسافران نوروزی را برای دیدن شهر عارفانه‌ها شهر شمس تبریزی و دروازه سنگی دعوت می‌کنیم و مهمانان می‌توانند قصه‌های هزار و یک شب را در تالار هتل هزار و یک شب خوی به همراه موسیقی دلنشین و غذاهای سنتی بشنوند. وجود کلیساها‌، مناطق گردشگری بکر و بزرگترین پل هوایی خاورمیانه از دیگر مناطق دیدنی خوی برای مسافران نوروزی است.

You must be logged in to post a comment.

click here to log in

بازگشت